Staff and structure

Find a staff

What can we help you find?

Directorate

Pema Gyamtsho

Director General

Izabella Koziell

Deputy Director General

Shekhar Ghimire

Director Administration, Finance and Operations

Anju Rana

Executive Officer

Prabina Maskey Nagarkoti

Senior Executive Associate

Ayushma Rana

Project Management Specialist

Udayan Mishra

Partnerships Specialist

Shivani Chemjong

Communications and Public Relations Specialist

Suraj Maharjan

Directorate Assistant

Climate and environmental risks (SG1)

Arun Bhakta Shrestha

Strategic Group Lead

Aneel Piryani

Programme Officer

Debabrat Sukla

Senior Communications Officer

Chimi Seldon

Communications Officer

Ashmita Shakya

Programme Officer

Managing cryosphere and water risks (SG1-AAA)

Neera Shrestha Pradhan

Action Area Coordinator

Faisal Mueen Qamar

Intervention Manager - IRBM

Miriam Jackson

Intervention Manager - Cryosphere Risk

Neetu Ghale

Senior Programme Associate

Shova Bhandari

Senior Programme Associate

Prabesh Bahadur Shrestha

Programme Associate

Finu Shrestha

Remote Sensing and Geo - information Analyst

Manish Shrestha

Hydrologist

Pradeep Man Dangol

Senior Hydrology Research Associate

Prashant Baral

Cryosphere Analyst

Rongkun Liu

Analyst Indus Koshi China Focal Point

Sarthak Shrestha

Remote Sensing and Geo - Information Associate

Sharad Prasad Joshi

Cryosphere Analyst

Sher Muhammad

Remote Sensing Specialist

Sravan Shrestha

Senior Associate-Remote Sensing & Geoinformation-SERVIR

Sudan Bikash Maharjan

Remote Sensing Analyst - Cryosphere

Sonam Wangchuk

Cryosphere Specialist

Sunwi Maskey

Cryosphere Research Associate

Saswata Sanyal

Intervention Manager – Disaster Risk Reduction / DRR Specialist

Tenzing Chogyal Sherpa

Cryosphere Analyst

Vijay Khadgi

Flood Early Warning and Energy Analyst

Action for clean air (SG1-AAB)

Bertrand Bessagnet

Action Area B Coordinator

Bhupesh Adhikary

Senior Air Quality Specialist

Govinda Shrestha

Senior Programme Associate

Arshini Saikia

Air Quality Modelling Analyst

Bidya Banmali Pradhan

Senior Atmospheric Environment Specialist

Deanna Sherpa

Programme Associate

Dikra Prasad Bajgai

Air Pollution Measurement Associate (Instrument Associate)

Kamala Gurung

Gender and Natural Resource Management Specialist

Khushboo Sharma

Air Pollution Analyst - Observation

Sagar Adhikari

Air Pollution Analyst - Mitigation

Suman Sanjel

Air Quality Application Development Associate

Suresh Pokhrel

Senior Associate-Aerosol Measurement Research

Resilient mountain economies and landscapes (SG2)

Srabani Roy

Strategic Group Lead

Shiba Satyal Banskota

Gender Equality and Social Inclusion Lead

Surendra Raj Joshi

Project Coordinator - Himalayan Resilience Enabling Action Programme (HI-REAP)

Thomas Samuel Moloppomannil

Senior Communications Officer

Ajaz Ali

Programme Officer

Barsha Rani Gurung

Communications Officer

Mamata Shrestha

Senior Programme Associate

Sushmita Kunwar

Communications Officer – Himalayan Resilience Enabling Action Programme (HI-REAP)

Transforming livelihoods and economies (SG2-AAC)

Abid Hussain

Interim Action Area Coordinator

Amina Maharjan

Intervention Manager - Foresight & Policy options

Erica Udas

Intervention Manager - Sustainable Human Settlements

Anu Joshi Shrestha

Rural Enterprise and Value Chain Specialist

Anu Kumari Lama

Tourism Specialist

Avishek Malla

Energy Specialist

Binaya Pasakhala

Governance and Institutions Analyst

Ghulam Ali

Innovative Livelihood Options Specialist

Kamal Prasad Aryal

Project Coordinator BRACE

Kaweri Bhandari

Programme Associate

Mewang Gyeltshen

Senior Specialist Renewable Energy

Oshin Sharma

Research Associate BRACE

Rajendra Dhakal

Climate Resilient Agriculture Analyst BRACE

Sabarnee Tuladhar

Statistical Analyst

Simran Silpakar

Gender Equality and Social Inclusion Analyst

Sugat Bajracharya

Economic and Data Analyst

Sunayana Basnet

Livelihoods Associate

Ecosystem and landscape restoration (SG2-AAD)

Bandana Shakya

Action Area Coordinator

Sanjeev Bhuchar

Intervention Manager - Spring

Yi Shaoliang

Intervention Manager - Rangeland & Wetlands

Janita Gurung

Intervention Manager- Human Wildlife Conflict HWC

Indu Chitrakar

Programme Associate

Kabir Uddin

GIS and Remote Sensing Specialist

Kesang Wangchuk

Biodiversity Specialist

Madhav Prasad Dhakal

Watershed and Springshed Specialist

Poonam Tripathi

Geospatial Training Analyst

Rekha Rasaily

Programme Associate

Sabina Uprety

Programme Officer - HIREAP

Sajana Maharjan

Remote Sensing and GeoInformation Analyst – SERVIR

Srijana Joshi Rijal

Ecosystem Specialist

Sunita Chaudhary

Ecosystem Services Specialist

Tashi Dorji

Senior Livestock and Rangeland Specialist

Regional action and global advocacy (SG3)

Bhawana Syangden

Programme Officer

Md. Jaber Hassan

Digital Communications and Outreach Officer

Mona Sharma

Communications Officer

Rekha Khatri Thapa

Programme Associate

Rajesh Shrestha

Programme Associate - SERVIR

Regional data, networks and institutions (SG3-AAE)

Babar Khan

Interim Action Area Coordinator

Manashree Newa

Programme Associate

Avash Pandey

Assessment Analyst

Birendra Bajracharya

Programme Coordinator - SERVIR-HKH

Chi Huyen Truong

Programme Coordinator - Himalayan University Consortium (HUC)

Mandira Singh Shrestha

Senior Water Resources Specialist

Mani Nepal

Programme Coordinator - SANDEE

Rajesh Bahadur Thapa

Senior Remote Sensing & Geoinformation Specialist

Sadiksha Guragai Bhattarai

Programme Officer - SERVIR

Global advocacy (SG3-AAF)

Pradyumna J.B. Rana

Intervention Manager - Global Engagement

Himaa Rai

Programme Associate

Nakul Chettri

Senior Biodiversity Specialist

Strategic planning, monitoring, evaluation and learning

Farid Ahmad

Chief - Strategic planning, monitoring, evaluation and learning

Ghulam Muhammad Shah

Impact, Monitoring and Evaluation Specialist

Nasir Ali Khan

Monitoring Evaluation and Learning Data and Information Management Specialist

Deepa Singh

Planning, Monitoring, Learning Specialist

Zenita Tamang

Administrative Associate – SPME

Business Development and Resource Mobilisation

Prerana Dhakhwa

Business Development and Resource Mobilisation Associate

Communications

Annie Dare

Head of Communications

Feng (Yangee) Yuan

Communication Officer - China

Gillian Summers

Senior Editor

Jitendra Raj Bajracharya

Photographer/Photo Editor

Mohd Abdul Fahad

Design Officer

Punam Pradhan

Senior Communication Associate/Graphic Design

Samridhi Tuladhar

Senior Editorial Associate

Sudip Kumar Maharjan

Design Officer

Anshu Pandey

Senior Media Associate

Shreyans Tamang

Web Officer

Anil Kumar Jha

Senior Information and Resource Centre Associate

Kritika Sharma

Web Associate

Manish Shrestha

Web Associate

Human Resource and Organizational Development

Shreejan Kayestha

Senior Officer and Unit Head HR/OD

Pallavi Pradhan

Human Resources Officer

Asad Uz Zaman

Human Resources Officer

S.B. Miya

Senior Human Resources Associate

IT Admin

Saisab Pradhan

Senior IT Officer/Unit Head

Ujjwal Bajracharya

Senior IT Associate

ERP

Rahul Dabas

ERP Coordinator/Unit Head

Programme Finance

Mik Mar Tamang

Programme Finance Officer

Budget and Finance

Bijay Kumar Shrestha

Senior Finance Officer/Unit Head

Aditya Dangol

Finance Associate

Alisha Aryal

Senior Finance Associate

Rajani Shahi (Shrestha)

Finance Associate

Trishna Amatya

Senior Finance Associate

Administration and Logistics

Prashant Kumar Upadhyay

Senior Administration and Logistics Officer/Unit Head

Dambar Bahadur Giri

Senior Liasion and Security Associate

Anu Rana Magar

Front Office Assistant

Rajana Shrestha

Store and Inventory Associate

Dipesh Shakya

Procurement Associate

Suyog Maskey

Senior Procurement Associate

Rabindra Ranjit

Admin Assistant, Store and Inventory

Travel and Hospitality Management

Achala Sharma

Travel & Hospitality Officer/Unit Head

Sandeep Gurung

Travel Associate

Shristy Shrestha

Event Associate

Sneha Shakya

Travel and Motorpool Associate

Ram Maharjan

Senior Driver

Sabak Kumar Singh

Senior Driver

Country Offices

Jawid Ahmad Jawid

Administrative Officer – Afghanisthan

Dago Retty

Country Support Officer – Bhutan

Haris Ayub

Administrative Finance Associate – Pakistan

Muhammad Aslam

Driver-cum-Office Assistant – Pakistan

ICIMOD Living Mountain Lab

Yufang Su

Head, Living Mountain Lab

Narendra Bajracharya

Senior Technical Associate, Living Mountain Lab

Jiwan Tamang

Assistant, Living Mountain Lab

Yona Khaling Rai

Senior Associate, Living Mountain Lab

Innovation and Digital Technology

Bikram Shakya

Geospatial Application Development Analyst

Gauri Shankar Dangol

Senior Research Associate Digital Cartography

Kiran Shakya

Geospatial Application Development Specialist

Sudip Pradhan

Geospatial Application Development Specialist