Staff Profile

We come from all the countries in the HKH region and many countries beyond, at present some 15 different nationalities in all, and we cover the diverse range of subjects related to sustainable mountain development. 

Directorate | Strategic Planning and Monitoring | KMC | Thematic Areas | Regional ProgrammesAdministration | Country Offices | SANDEE

Directorate

David James Molden, Director General

Eklabya Sharma, Director Programme Operations

Shekhar Ghimire, Director Administration and Finance

Basanta Raj Shrestha, Director Strategic Cooperation

Anju Rana, Senior Executive Associate

Samjhana Rana Thapa, Senior Executive Associate

Neha Bisht, Executive Research Associate, Ecosystems Analyst

Ritu Meher Shrestha, Executive Research Associate

Strategic Planning, Monitoring and Evaluation

Farid Ahmad, Head Strategic Planning, Monitoring and Evaluation

Ayushma Basnyat, Senior Associate - Monitoring and Evaluation

Ghulam Muhammad Shah, Impact, Monitoring and Evaluation Specialist

Lalu Maya Kadel, Monitoring and Evaluation Analyst

Knowledge Management and Communication

Anja Møller Rasmussen, Senior Manager, Knowledge Management and Communication

Amy Elizabeth Sellmyer, Publication and Editing Officer

Anil Kumar Jha, Information and Resource Centre Associate

Asha Kaji Thaku, Senior Communication Associate, Cartography/Design Artist

Bindiya Manandhar, Web and Intranet Developer

Chimi Seldon, Communications Associate

Deependra Tandukar, Knowledge Management, Multimedia and Web Officer

Dharma Ratna Maharjan, Senior Communication Associate, Graphic Design

Gopilal Acharya, Communications Specialist

Jitendra Raj Bajracharya, Photographer and Photo Database Editor

Jiwan Tamang, Knowledge Park Assistant, Godavari

Mristi Rimal, Web Intern

Naina Shakya, Private Sector Partnership Specialist

Nira Gurung, Senior Communications Officer, Media and Dissemination

Poonam Pradhan, Communication Associate, Graphic Design

Ram Sharan Thapa, Information and Resource Centre Associate

Samden Lama Sherpa, Knowledge Park Officer, Godavari

Shiva Hari Khatri, Communication and Distribution Associate

Shradha Ghale, SSA Consultant Editor

Smita Ghimire, Intern

Sonam Zangmo, Intern

Subasana Shrestha, Communications Associate, Media and Dissemination

Sudas Sharma, Knowledge Management Coordination Officer

Suman Jaiswal, Knowledge Management and Database Assistant

Sushil Raj Pandey, Knowledge Management and Communication Specialist, ICT4D

Udayan Mishra, Senior Knowledge Management and Communication Associate

Ujol Sherchan, Knowledge Management and Communication Officer, Networking

Utsav Maden, Knowledge Management and Communication Associate

Thematic Areas
Livelihoods

Golam Rasul, Theme Leader, Livelihoods

Abid Hussain, Food Security Economist’

Anita Karki, Gender and Energy Analyst

Anu Joshi Shrestha, Value Chain Development Analyst

Basant Pant, Research Associate, Livelihoods

Bhaskar Singh Karky, Resource Economist

Bikash Sharma, Consultant

Bishnu Maya Dhungana, Gender and Climate Change Analyst

Chanda Gurung Goodrich, Senior Gender Specialist

Dyutiman Choudhary, HVP Specialist

Erling Valdemar Holmgren, Senior Climate Change Adaptation Specialist

Hari Krishna Nibanupudi, Senior Disaster Risk Reduction Specialist

Lipy Adhikari, Intern

Lynn Bennett, Senior Social Scientist, Livelihoods

Mamata Shrestha, Programme Associate

Manohara Khadka, Gender Specialist

Marjorie van Strien, Tourism Specialist

Min Bahadur Gurung, Institution Development Analyst

Nani Ram Subedi, Livelihoods and Governance Specialist

Narpat S. Jodha, Senior Associate Scientist

Nil Hari Neupane, Economic Analyst

Omaid Seddiqi, Young Professional Officer, Livelihoods

Pooja Pathak, Governance Intern

Rucha Ghate, Senior Governance Specialist

Sabarnee Tuladhar, Consultant

Sarah Nischalke, Consultant, Food Security Analyst

Soumyadeep Banerjee, Migration and Population Specialist

Suman Bisht, Senior Gender Specialist

Uma Partap, Agriculture and Beekeeping Specialist

Zhang Jifei, Young Professional Officer

Ecosystem Services

Wu Ning, Theme Leader, Ecosystem Services

Anju Pandit, Consultant

Aye Myat Thandar, Young Professional Officer , Ecosystem Services

Gopal Singh Rawat, Chief Scientist , Ecosystem Services

Kamal Prasad Aryal, Natural Resources Management Analyst

Karma Phuntsho, Senior NRM Specialist

Krishna Prashad Oli, PhD, Senior Ecosystem Management Specialist

Kuenzang Tshering, Young Professional Officer, Ecosystem Services

Laxmi Dutta Bhatta, Ecosystem Management Specialist

Muhammad Sohail, National REDD+ Project Manager, Pakistan

Nabin Bhattarai, Consultant

Prabha Shrestha, Senior Programme Associate

Pradyumna J.B. Rana, Research Associate, Ecosystem Management

Pratikshya Kandel, Intern

Seema Karki, Research Associate, Natural Resource Management - REDD

Shanti Shrestha, Intern

Srijana Joshi Rijal, Ecosystem Analyst

Water and Air

Aditi Mukherji, Theme Leader, Water and Air

Aneel Piryani, Consultant

Anjal Prakash, Programme Coordinator, HI-AWARE

Bhupesh Adhikary, Air Quality Specialist

Dorothea Stumm, Senior Glaciologist

Joseph Michael Shea, Glacier Hydrologist

Madhav Prasad Dhakal, Hydrological Analyst

Marc-Olivier Schmid, Research Analyst for the Permafrost Pilot Study

Masoud Ghulami, Young Professional Officer, Water and Air

Merina Kayastha, Intern

Narendra Raj Khanal, SSA

Neera Shrestha Pradhan, Water and Adaptation Specialist

Patrick Wagnon, Visiting Scientist

Philippus Wester, Chief Scientist Water Resources Management

Pradeep Man Dangol, Research Associate, Atmosphere

Prashant Baral, Intern- Permafrost

Rajendra Bahadur Shrestha, Cryosphere Specialist

Ramesh Vaidya, Senior Advisor

Renate Fleiner, Senior Watershed Management Specialist

Rongkun Liu, SSA

Sagar Ratna Bajracharya, Hydrometeorological Analyst

Sarita Joshi, Senior Programme Associate

Sharad Prasad Joshi, Glacier Analyst

Sonika Shahi, Intern- Permafrost

Sonu Khanal, Intern

Sundar Kumar Rai, Water and Adaptation Analyst

Tanuja Shrestha, Intern- Permafrost

Vanisa Surapipith, Atmospheric Modeller

Wu Lizong, Glacial Lake Database Expert

Geospatial Solutions

Manchiraju Sri Ramachandra Murthy, Theme Leader, Geospatial Solutions

Bijan Debnath, Remote Sensing and GIS Consultant

Bikash Dangol, Research Associate GIS Web Programming

Deo Raj Gurung, Remote Sensing Specialist

Faisal Mueen Qamar, Remote Sensing Specialist

Finu Shrestha, Research Associate GIS

Gauri Shankar Dangol, Research Associate Digital Cartography

Govinda Joshi, GIS Analyst

Hammad Gilani, Remote Sensing Analyst

Him Lal Shrestha, Remote Sensing Analyst

Kabir Uddin, GIS and RS Analyst

Kiran Shakya, RS Database Specialist

Lizong Wu, Consultant

Mir Matin, Geospatial Application Specialist

Mostafa Ali, GIS Database Specialist

Rajan Bajracharya, System Analyst

Sameer Bajracharya, Research Associate GIS

Samjwal Ratna Bajracharya, Remote Sensing Specialist

Sarina Lama, Consultant

Sebastian Wesselman, Senior Geospatial Capacity Building Specialist

Shahid Naeem, Remote Sensing Analyst

Shova Bhandari, Programme Associate

Sudan Bikash Maharjan, Research Associate Remote Sensing and GIS

Sudip Pradhan, GIS/DSS Development Specialist

Suyesh Pradhan, Research Associate Capacity Building Geospatial Solutions

Swapnil Chowdary, SSA

Upama Ashish Koju, Remote Sensing Associate

Yan Naing Min, Exchange Scientist

Regional Programmes
Adaptation to Change

Dhrupad Choudhury, Senior Adaptation and Livelihoods Specialist, Regional Programme Manager, Adaptation to Change

Bhawana Syangden, Programme Associate

Christian Mazal, Programme Coordinator - HIMALICA Initiative

Kezang Dema, Intern- HIMALICA Initiative

Krisha Shrestha, Programme Associate

Nand Kishor Agrawal, Programme Coordinator - HICAP Initiative

Sami Joshi, Senior Programme Associate

Shammin Sultana, Consultant

Sumitra KC, Intern

Transboundary Landscapes

Rajan Kotru, Regional Programme Manager, Transboundary Landscapes

Abhimanyu Pandey, SSA consultant, Kailash Sacred Landscape Conservation and Development Initiative

Bandana Shakya, Biodiversity Analyst

Celine Delmotte, Intern- Kailash Sacred Landscape Conservation and Development Initiative

Himaa Rai, Programme Assistant

Muhammad Ismail, Associate Coordinator Karakoram-Pamir Landscape Initiative - NRM Specialist

Nakul Chettri, Programme Coordinator, Kanchenjunga Landscape Initiative

Nawraj Pradhan, Ecosystem Management Analyst

Rekha Rasaily, Programme Assistant

River Basins

Arun Bhakta Shrestha, Senior Climate Change Specialist, Regional Programme Manager, River Basins, Cryosphere and Atmosphere

Govinda Shrestha, Programme Associate

Mandira Singh Shrestha, Programme Coordinator HYCOS Initiative, Senior Water Resources Specialist

Nani Keshari Bajracharya, Senior Programme Associate

Santosh Nepal, Assistant Coordinator Koshi Basin Initiative, Hydrologist

Shahriar Wahid, Programme Coordinator Koshi Basin Initiative, Senior Hydrologist

Vijay Khadgi, Assistant Coordinator HYCOS Initiative

Cryosphere and Atmosphere

Arun Bhakta Shrestha, Regional Programme Manager

Arnico Panday, Senior Atmospheric Scientist, Programme Coordinator Atmosphere Initiative

Bidya Banmali Pradhan, Associate Coordinator Atmosphere Initiative, Atmospheric Environment Specialist

Bijaya Sharma, Intern

Linda Maharjan, Intern

Liza Manandhar, Programme Associate

Neetu Ghale, Programme Associate

Pradeep K. Mool, Programme Coordinator Cryosphere Initiative, Remote Sensing Specialist

Mountain Environment Regional Information System (MENRIS)

Birendra Bajracharya, Acting Regional Programme Manager, MENRIS

Anjeli Shrestha, Senior Programme Associate

Santosh Pathak, Small Grant Associate, SERVIR-Himalaya

Himalayan University Consortium

Anja Møller Rasmussen, Senior Manager, Knowledge Management and Communication

Dipshikha Gurung, Program Associate - Himalayan University Consortium

Administration

Shekhar Ghimire, Director Administration and Finance

Budget and Finance

Rajendra Prakash Mali, Senior Finance Officer, Unit Head Finance

Prem Krishna Manandhar, Senior Officer, Programme Finance

Kiran Man Shrestha, Senior Finance Associate

Nabindra Raj Shrestha, Senior Finance Associate

Malvika Joshi, Programme Accountant

Pramila Shrestha, Finance Associate

Mik Mar Tamang, Finance Associate

Rajani Shahi, Accounting/Finance Assistant

Human Resource and Organization Development (HRD)

Miriam Lindwer, Senior Officer, Human Resources / Organizational Development, Unit Head HR/OD

Chandra Bir Singh Kansakar, Senior Officer, Security and Staff Relations

Shreemani Amatya, Human Resources Officer

Pallavi Pradhan, Human Resources Associate

Travel and Events Management

Rajen Upreti, Travel and Motorpool Officer, Unit Head Travel and Events

Rishi KC, Travel Associate

Events Management

Prerna Thapa, Events Management Officer

Motorpool and Procurement

Bishnu Magar, Senior Driver

Chini Kaji Maharjan, Senior Driver

Dhruba K.C., Senior Driver

Jai Bahadur Subedi, Senior Driver

Kishore Shrestha, Senior Motorpool Assistant

Krishna Maharjan, Senior Driver/ Movement Coordinator

Ram Maharjan, Senior Driver

Sabak Kumar Singh, Senior Driver

Admin and Logisctics

Mohan Krishna Shrestha, Admin and Logistics Officer, Unit Head Admin and Logistics

Sudama K.C., Admin Assistant

Store

Jenny Vaidya, Senior Admin Associate, Store and Inventory

Rabindra Ranjit, Admin Assistant, Store and Inventory

Security and Maintenance

Narendra Bajracharya, Admin Associate, Maintenance Coordination

Kishore Maharjan, Senior Technician

Birkha Jirel, Senior Security Guard

Shambhu Thapa, Senior Gardener

Ram Kumari Shrestha, Garden Landscaping Consultant

Reproduction/Audio-visual

Ganga Bahadur Rana, Reproduction Clerk

Shyam Shrestha, Reproduction Clerk

Front Office

Rekha Khatri Thapa, Admin Associate - Front Office Communications

Achala Sharma, Admin Assistant - Front Office Communications

Pashupati Sadashankar, Sr. Mail Messenger

IT Admin

Saisab Pradhan, IT Officer

Jay Karmacharya, Systems Admin Associate

Raksha Roy, IT Intern

ERP

Rahul Dabas, ERP Coordinator

Radheshyam Shukla, ERP Officer

Yuvraj Sharma, ERP Associate

Country Offices

Abdul Wahid Jasra, Country Representative - Pakistan

Haris Ayub, Programme Officer/ Finance and Administrative Associate - Pakistan

Maaz Maqsood Hashmi, Intern - Pakistan

Muhammad Afrasiyab, Intern - Afghanistan

South Asian Network for Development and Environmental Economics (SANDEE)

Priya Shyamsundar, Programme Director-SANDEE

Mani Nepal, Senior Environmental Economist

Heman Das Lohano, Senior Economist

Anuradha Kafle, Training Officer

Neesha Pradhan, Programme Associate

Anuja Sthapit, Intern